ביטחון עצמי- מה חשוב שתדע

ID-100161684

מאת: שחר צורף

חושש מהתחלות חדשות?

לא מצליח להשיג את המטרות שלך?

היית רוצה ביטחון עצמי גבוה יותר?

לא מאמין בעצמך?

 כדי שאדם יוכל להשיג דברים בחייו הוא חייב בתור התחלה להבין ולהרגיש שהוא מסוגל להשיגם. אם אדם אינו מרגיש שהוא מסוגל להרוויח עשרת אלפים שקלים בחודש, הוא אפילו לא ייגש לראיונות עבודה שהמשכורת העתידית שלהן היא כזאת. בחור לא "יתחיל" עם בחורה שהוא מרגיש שהיא "לא בליגה שלו". מהו ביטחון עצמי? הגדרה של ביטחון עצמי הינה: אמונה של אדם בעצמו, ביכולותיו ובכישוריו (מתוך מילון רב-מילים, שוויקה).

אם כן, אדם בעל ביטחון עצמי נמוך יהיה אדם אשר מפחית ביכולת שלו להשיג דברים או לעשות דברים: "אני לא יכול" … "אני אכשל" … "אני לא מספיק טוב"… אלה רק חלק מהמחשבות שיכולות להיות לאדם בעל ביטחון עצמי נמוך.

דוגמא לכך היא בחור צעיר שהגיע אליי פעם, שהיה משוכנע שלא יוכל למצוא אהבה. הוא היה בחור נאה, נחמד, חכם ומוכשר, לא הייתה כל סיבה שבעולם שהוא לא ימצא בחורה לבנות איתה זוגיות. לאחר שהבחור עבר מספר תהליכים איתי, העיד שהיה לו הרבה יותר קל למצוא אהבה.

או למשל אישה שהגיעה אליי שהייתה תקועה בתפקיד בעבודה שלה במשך זמן רב ולמרות שרצתה להתקדם, הרגישה שאין סיכוי שזה יקרה. גם כאן השינוי הגיע אחרי כמה פגישות.

 מהיכן נובעת הנטייה הזאת להפחית בערך וביכולת של עצמך?

 פעמים רבות ביטחון עצמי נמוך נובע מהפחתות ערך שהאדם קיבל במהלך חייו. רון האברד הגדיר הפחתת ערך: "הפעולה של  הביטול, ההפרכה, הזלזול, פקפוק באמיתות של דבר, או התכחשות למשהו שאדם אחר מחשיב כעובדה. הפחתת ערך היא אמירה, פעולה או רמיזה אשר גורמת לאדם אחר להראות טועה."

 דוגמאות לתקשורות מפחיתות ערך: "אתה לא טוב בזה" … "תעזוב, אתה לא יודע לעשות את זה" … "אתה תמיד מפשל"

ילדים קטנים סופגים הרבה הפחתות ערך, אנשים רבים מקבלים הפחתות ערך מהבוס שלהם או מבני זוגם.

מיותר לציין שתקשורות כאלה אינן תורמות לחיזוק הביטחון העצמי של אדם.

חשוב על פעם בה מישהו גרם לך להרגיש שטעית (למרות שידעת שזוהי רק דעתו)- איך הרגשת? מה חשבת על ערכך ועל יכולותיך? איך זה השפיע על ביטחונך העצמי?

כאשר אתה יודע לזהות תקשורות מסוג זה ויודע כיצד להתמודד איתן הן כבר אינן יכולות להשפיע עליך או על ביטחונך העצמי.

האם אתה יודע לזהות תקשורות כאלה?

האם אתה יודע להתמודד איתן גם כאשר זה מגיע מאדם קרוב כמו הוריך, למשל?

 עבר הווה עתיד

דבר נוסף אשר משפיע על ביטחונו העצמי של אדם ועלול לערער אותו הוא הכישלונות שאדם חווה בחייו – כמו הפסד בתחרות, אי קבלה לעבודה, דחייה של בת/בן זוג. למעשה, כל מטרה שנכשלה יכולה לפגום בביטחונו העצמי של האדם.

הנה דוגמא, לאדם יש מטרה להצליח בבחינה והוא מתכונן לבחינה בנחישות. בסופו של דבר הוא עובר את הבחינה בקושי רב בציון נמוך מאוד ואז משהו מתערער שם. בפעם הבאה שהוא ייגש לבחינה, הוא עלול להיות ספקן, פחות נחוש, "זהיר יותר". חוסר הנחישות שלו ישפיע, מן הסתם, על ההכנות שיעשה לבחינה, על הריכוז שלו וכך גם על התוצאה והציון. הוא יתחיל להציב לעצמו רף נמוך יותר, הוא יאמין פחות ביכולתו להשיג דברים וביטחונו העצמי יתערער.

 אז מה עושים?

רון האברד נותן לכך פתרון פשוט: " כל המעצורים מתרחשים בגלל מטרות שנכשלו. מאחורי כל מעצור קיימת מטרה שנכשלה … כל שעליך לעשות כדי להשיב חיים ופעילות על כנם, הוא להצית מחדש מטרה שנכשלה. המעצורים ייעלמו מיד."

זאת אומרת שכדי להתעלות על הכישלונות שלך, שהתרחשו בעבר, אתה צריך לחפש בזיכרונך מה הייתה המטרה שלך לפני שנכשלת ולהצית אותה מחדש. דרך אחת להצית את המטרה מחדש היא להיזכר בסיבות מדוע התלהבת מהמטרה הזאת מלכתחילה ולהתלהב שוב מהמטרה הזאת. התרגיל הפשוט הזה יעזור לך להגביר את ביטחונך העצמי ולהרגיש בטוח יותר.

במאמר זה בחנו שני גורמים לביטחון עצמי נמוך. הראשון, הפחתות ערך מהסביבה והשני, כישלונות העבר.

כאשר אדם מודע לשני הגורמים הללו ולחוויות העבר, יש לו סיכוי להשתנות בהווה והעתיד שלו יהיה ורוד יותר. אתה ודאי אומר לעצמך כעת: "אני מכיר את עצמי ואת מה שחוויתי". זה נכון. יחד עם זאת, רון האברד גילה שהדברים שמשפיעים עלינו, אינם בהכרח, אלה שאנו מודעים אליהם. מה שמשפיע עלינו לרעה, הם הדברים אותם שכחנו, הדחקנו, שמנו "על המדף הרחוק במרתף".

 במרכז דרור אנחנו משתמשים בטכניקה יעילה אשר חושפת בקלות את הגורמים המדויקים  מן העבר, אשר גורמים לנו להרגיש חוסר ביטחון.

כאשר אדם מאתר אירועים מדויקים בעברו, אשר גרמו לו לחוסר ביטחון ומשתחרר מהשפעתם השלילית, הוא נהיה יותר בטוח, שמח ומצליח בחייו.

אתה מוזמן להגיע לדרור ולהבין דברים על עצמך. הדבר יעלה את ביטחונך העצמי, ויקל עליך להשיג את מטרותיך.

קבע עוד היום פגישת ייעוץ והכוונה ללא התחייבות

 

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *