ניהול זמן יעיל

תמונהניהולזמןיעילמאת: אביב ברשדסקי

הרבה אנשים שאני עובד איתם באים עם בעיה של חוסר זמן. יש כאלה שאינם מספיקים לעשות את כל מטלות בעבודתם, יש כאלה שבגלל העבודה אין להם זמן למשפחה, שלא לדבר על זמן לעצמם. רבים כותבים על דף את כל המטלות שיש להם לעשות בעבודה ובסוף היום מגלים שבצעו רק חלק קטן מהן וכתוצאה מכך הולכים הביתה כשמחשבותיהם עדיין בעבודה.

 בחברה המודרנית, אדם חייב לדעת לנהל את זמנו בצורה יעילה, אחרת הוא יזניח את התחומים החשובים בחייו.

 כמו כן, ראיתי הרבה אנשי עסקים שזמנם היקר מתבזבז עקב חוסר התנהלות נכונה ומה שיותר חשוב מכך זמנו של הלקוח מתבזבז.

 הפתרון לכך הוא די פשוט. כדי לנהל את הזמן בצורה יעילה אדם צריך להכיר ולהבין את המושג "מחזור פעולה". מחזור פעולה הוא רצף שדרכו עוברת כל פעולה. רון האברד הגדיר את מחזור פעולה בצורה הבאה: ״התחל – שנה- עצור״.

כל פעולה שאתה עושה עוברת דרך הרצף של להתחיל לעשות דבר מה, לשנות או במלים אחרות לעשות את הפעולה כמה שנדרש ולסיים אותה אחרי שהושגה התוצאה הרצויה.

למשל, טבח מתחיל להכין תבשיל מסוים בכך שהוא מדמיין איך התבשיל יראה כשיהיה מוכן. זאת התחלה. הוא אוסף את כל הרכיבים הדרושים, מכין אותם ומבשל אותם. זה שינוי. הוא מסיים להכין את התבשיל ברגע שהוא מוכן – לא לפני ולא אחרי. זאת עצירה.

 מה שאנחנו התרגלנו לעשות ביומיום זה להתחיל דבר מה ואז תשומת הלב שלנו מוסחת לדבר אחר, שגם אותו אנחנו מתחילים אך לא מסיימים. ואז עוד דבר ועוד דבר….

למשל, סוכן ביטוח עובד במחשב על מסמך מסוים, נכנסת שיחת טלפון ולקוח מבקש ממנו לבדוק משהו בתיק הלקוח שלו. הסוכן עוזב את המסמך ופונה אל המזכירה שתביא לו את תיק הלקוח, המזכירה מתחילה לדבר עם הסוכן  על לקוח אחר והסוכן מחליט להתקשר אל אותו לקוח…

 כאשר אדם מסיים מחזור פעולה אחד, לפני שהוא מתחיל מחזור פעולה נוסף, הוא יגלה שהוא לא מבזבז זמן, הוא יותר מרוכז ויש לו יותר מרץ בביצוע משימותיו. ולהפך, כאשר אדם התחיל במשימה ואז עובר למשימה אחרת, ואז עובר למשימה אחרת וכו',הוא יגלה שהוא מבזבז זמן רב ואנרגיה, הוא נעשה מפוזר וחסר מוטיבציה.

 כדי להמחיש את הנאמר אני אבקש מכם לעשות את חמשת הפעולות הבאות, אבל בלי לסיים אף אחד מהן עד הסוף.

 1) העבירו עט מצד אחד של השולחן עד לצידו השני( מזכיר לא לסיים את הפעולה עד הסוף).

2) הרתיחו מים בקומקום.

3) הימתחו בכיסא.

4) כתבו את שמכם המלא על דף.

5) כתבו לי מייל ל- aviv@drorcenter.co.il

 כיצד הרגשתם בסוף?

 עכשיו בצעו את חמשת הפעולות לעיל, אך כעת בצעו אותם עד הסוף.

 האם הרגשתם הבדל?

עכשיו, בוא ניישם את העיקרון של מחזור פעולה בחיים שלכם כרגע. אני מזמין אתכם לעשות רשימה מלאה ומפורטת של כל הפעולות אשר התחלתם אך לא סיימתם עד הסוף. לאחר שהשלמתם את הרשימה, מצאו דבר שהכי קל לסיים אותו כרגע ועשו זאת. מצאו כעת את הדבר הבא בדרגת הקושי שלו, ואז הבא. תמשיכו באופן הזה עד שתסיימו את כל הרשימה. זה יכול לקחת לפעמים שעות, ימים או שבועות. אך כאשר תסיימו זאת, תרגישו הקלה עצומה ותקבלו הרבה זמן פנוי. כשזה יקרה אשמח לקבל מכם מייל עם תיאור של מה שחוויתם במהלך התהליך ובסיומו.

 הנושא של ניהול זמן הוא רחב. יש הרבה מה ללמוד והרבה דרכים להתייעל. אני בעצמי מגלה שכל יום היכולת שלי לנהל זמן עולה בעזרת השימוש בעקרון של מחזור פעולה ונתונים חשובים אחרים אותם ניתן למצוא בקורס "ניהול זמן יעיל", אותו אני ממליץ בחום לעשות.

לפרטים על קורס כיצד לייצר זמן

לשיפור היכולות שלך לחץ כאן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *